Zdravá severská chůze, kterou nazýváme nordic walking, se rozšířila po celém světě před několika lety, a svou oblíbenost si na přední příčce drží dodnes. Chůze je univerzální pohyb, který doporučují fyzioterapeuti, lékaři i výživový poradci. Pokud si však chůzi obohatíte o speciální hole k tomu určené, uděláte pro své zdraví mnohem více. Chodit s holemi se zkrátka vyplatí! A je to velmi snadné, jen střídáte pravou ruku s levou nohou, a naopak.
Kdo může s holemi chodit?
S holemi může chodit opravdu kdokoliv, komu to tělo dovolí, a to až do konce života, takže si s nimi může vyjít vrcholový sportovec, ale také i senior. S holemi totiž máte najednou čtyři nohy, a tak díky nim při chůzi odlehčujete kloubům. A ještě k tomu zapojíte všechny svaly celého těla, i ty, o kterých jste si mysleli, že je ani nemáte. Navíc díky zdravému pohybu snižujete nejen nadváhu, ale také cholesterol v krvi i vysoký tlak. Chůze s holemi je šetrná a pro tělo velice prospěšná.
Kde se s holemi chodí?
Chůzi s holemi nemusíte provozovat jen po horách či na dlouhých turistických trasách. Využít jich můžete jednoduše při každodenní procházce po městě, parku i v lese.
Správná technika je nezbytná!
Mnoho lidí si myslí, že jednoduše vezmou hůlky do ruky a jde se… to je však omyl. Správná chůze by měla být vzpřímená, bez hrbení a předklánění se. Navíc je důležité správně zacházet s holemi. Loket by měl svírat pravý úhel vždy, když hůl předložíte přibližně do úrovně paty nohy, která je vpředu. Ruce při chůzi putují za tělo do zapažení a následně zpět do mírného předpažení. Kroky byste měli dělat dostatečně dlouhé, tedy žádné cupitání. A vždy myslete na to, že jde-li dopředu levá noha, jde s ní zároveň pravá ruka, a opačně. Osvojit si správnou techniku je důležité už proto, že při špatném zacházení by vás mohly začít bolet záda, šíje, ramena, zápěstí i jiné části těla.