Mnoho lidí láká spát pod tak nádherným materiálem, jakým je právě ovčí rouno. V jeho používání můžeme cítit nádech starých časů a také úzké sepjetí s přírodou, zároveň je ale ovčí rouno luxusem – svými vlastnostmi daleko předčí jiné materiály.
A čím je tedy deka z ovčí vlny tak speciální a proč se vyplatí si ji pořídit?
Tak především, ovčí vlna má úžasné termoregulační schopnosti – v létě dokáže ochladit a v zimě zahřát, je tedy možné mít tutéž deku na léto i na zimu. Také je díky této své vlastnosti vhodná pro páry, kdy má každý jedinec jinou potřebu tepla a tím, že se vlna tělesné teplotě přizpůsobí, dokáže vyhovět oběma. Vlákno z ovčí vlny také výborně odvádí pot, který se z něj lehce odpaří díky svému hydrofobnímu povrchu, a skvěle pohlcuje vlhkost, což je zase způsobené tím, že vnitřek vlákna je hydrofilní, přičemž ale na omak stále zůstává suché, prodyšné a stále dokáže zahřát.
Další důležitou předností ovčí vlny je její antibakteriální schopnost, kterou má díky obsaženému lanolinu, jenž je tvořen mazovými žlázami zvířat produkujících vlnu. Právě lanolin chrání vlnu před znečištěním a mikroorganismy, a nedrží se v ní tak roztoči, ani jiní paraziti. Díky této vlastnosti je právě vhodná pro alergiky.
Vlněné deky jsou velmi snadné na údržbu, nedrží se v nich vlhkost, ani nezapáchají, proto je možné deku pouze jednou za čas nechat vyvětrat. Pokud deku ale chcete prát, je dobré namočit ji ve vaně do vody smíchané s tekutým lanolinem a následně nechat volně uschnout.
Pod pokrývkou trávíme několik hodin denně, proto bychom její výběr neměli zanedbat a při koupi bychom se neměli řídit pouze cenou. Je pravda, že deka z dutého vlákna je o poznání levnější, pro naše tělo i pro naši mysl však bude rozhodně větším přínosem přikrývat se do deky z tohoto luxusního přírodního materiálu.