Snad každý z nás zažil ten stav, kdy jsme se cítili po zdravotní stránce mizerně, byli přesvědčení o tom, že jsme se ocitli v posledním tažení, ale následná lékařská vyšetření prokázala, že jsme vlastně v pořádku.
Samozřejmě se vnucuje hypotéza, že i navzdory vysoké kvalitě zdravotní péče, nejsou lékaři schopni exaktní lékařské diagnostiky, ale je zde také druhá hypotéza a tou je, že na naše zdravotní problémy má velký význam psychický stav. Tímto se zabývá psychosomatika. Člověk zažívá objektivní zdravotní problémy, které nemají vysvětlení. Může se jednat například o tyto zdravotní potíže
1. migrény
2. vysoký krevní tlak
3. návaly horka
4. falešné infarkty
5. bolesti žaludku
6. bolesti žlučníku
7. bolesti zad
8. poruchy spánku
9. dušnost
10. obezita
11. nechutenství
12. průjmy
13. astmatické potíže
14. kožní projevy (vyrážky, lupénka)
Nejen psychika za to může
Psychika je mocná a má na naše zdraví významný vliv. Mnozí lékaři jsou si toho velmi dobře vědomi a léčí v duchu takzvané celostní medicíny.
Nicméně není to jen naše psychika, co nám ubírá na zdraví. Často se jedná i o negativní jevy ve společnosti, které se na našem zdraví velmi negativně projevují. A léčit nemoci společnosti bohužel už není rozhodně tak snadné. Jedná se zejména o tyto sociologické patologie:
1. Nezaměstnanost
2. Ohroženost bezdomovectvím
3. Absence solidarity ve společnosti
4. Izolovanost sociálních skupin
5. Velký vliv na dění ve společnosti a ve vedení firem ze strany lidí s poruchou osobnosti
6. Tolerance společnosti k násilí a agresivitě
7. Strach z terorismu
8. Xenofobní chování
9. Zaměřenost na zisk
10. Vysoká tolerance k trestné činnosti
11. Málo pozitivních morálně-humanitních vzorů
Samozřejmě výčet by mohl být podstatně delší. Co proti tomu dělat? Lze proti tomu něco dělat? Určitě ano, pokud začnete hned. Každý z nás má určitou společenskou zodpovědnost. Nemusíme pasivně přihlížet tomu, že naše prostředí degeneruje. Můžeme jako občané aktivně zasahovat. Můžeme k tomu vychovávat budoucí generaci.