Víte co je to šikana, kyberšikana a jaký je mezi nimi rozdíl?

Online

Víte co je to šikana, kyberšikana a jaký je mezi nimi rozdíl?

S pojmem šikana se setkal snad každý z nás. Tento pojem jste jistě často slýchávali na základní, či střední škole, ale setkali jste se již někdy i s pojmem kyberšikana? Víte, jaký je v nich rozdíl? Víte, jak pomoci vašemu dítěti za předpokladu, že se stane její objetí?
Šikana je pojem jistě všem známý. Jedná se buď o psychické, nebo fyzické násilí, které je páchané na jiné osobě. Útočníky bývá často celá skupina lidí.
dítě samo na lavičce
Kyberšikana se od klasické šikany liší především tím, že se neodehrává v reálném světě. To, že se někdo stal její objetí, nemusí být na první pohled vůbec patrné, neboť kyberšikana nezanechává žádné modřiny ani škrábance. Zůstávají po ní pouze šrámy na duši. Tento druh šikany bývá specifickým svým širokým publikem.
Pokud jsou někomu podkopnuty nohy ve třídě, publikum zůstává omezeno na danou třídu. V tomto případě se jedná o projev klasické šikany. Jestliže je tento skutek natočen na video a umístěn na internet, stává se z něj kyberšikana. Pokud toto video někdo pozitivně komentuje, hodnotí či sdílí, nazýváme to sekundární kyberšikana.
plačící dítě

Proti tomuto druhu šikany je velice obtížné se bránit, nicméně je tu pár možností jak útoky minimalizovat. V první řadě je důležité si útočníka (nebo útočníky) blokovat. Tuto možnost nabízí již všechny sociální sítě i mobilní operátoři. Pokud se k nám i tak nějaká zpráva či video dostane, je důležité na něj nereagovat. Neaktivita objeti přestane útočníka bavit a špatného chování sám zanechá. Dále je důležité si schovávat všechny důkazy. Jestliže by útoky nepřestali, je zapotřebí mít všechny SMS, emaily nebo zprávy uložené pro pozdější dokazování u policie.
Dokonce ani všímavý rodič nemusí poznat, že je jeho dítě vystaveno tomuto druhu šikany, zejména proto, je velice důležité s potomky o všech nástrahách internetu mluvit a patřičně je varovat.

Back To Top